CB1AF-T-P-12V
CB1AF-T-P-12V
CB1AF-T-P-12V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CB1AF-T-P-12V
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Quick Inquiry
CB1AF-T-P-12V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series CB
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 14VDC - Nom
Must Operate Voltage 7 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Features Sealed - Flux Protection
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Power 1.4W
Coil Resistance 103 Ohms
Base Product Number CB1A
Coil Current 117 mA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CB1AF-T-P-12V CB1AF-T-P-24V CB1AF-T-P-24V CB1AF-T-12V
Part Number CB1AF-T-P-12V CB1AF-T-P-24V CB1AF-T-P-24V CB1AF-T-12V
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V