CB1AF-T-P-24V
CB1AF-T-P-24V
CB1AF-T-P-24V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CB1AF-T-P-24V
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Quick Inquiry
CB1AF-T-P-24V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series CB
Packaging Bulk
RoHS Status
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 14VDC - Nom
Must Operate Voltage 14 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Features Sealed - Flux Protection
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Material Silver Alloy
Coil Power 1.8W
Coil Resistance 320 Ohms
Base Product Number -
Coil Current 75 mA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CB1AF-T-P-12V CB1AF-T-P-12V CB1AF-T-P-24V CB1AF-T-12V
Part Number CB1AF-T-P-12V CB1AF-T-P-12V CB1AF-T-P-24V CB1AF-T-12V
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V