CDEP105MENP-1R8PC
CDEP105MENP-1R8PC
CDEP105MENP-1R8PC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CDEP105MENP-1R8PC
  • Description
    FIXED IND 1.8UH 10.5A 7.44 MOHM
  • Delivery Services
1.8 µH Shielded Inductor 10.5 A 7.44mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CDEP105MENP-1R8PC
Material - Core Metal Composite
Inductance 1.8 µH
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 10.5 A
Current - Saturation (Isat) 19A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 7.44mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)