CDEP105MENP-2R7PC
CDEP105MENP-2R7PC
CDEP105MENP-2R7PC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CDEP105MENP-2R7PC
  • Description
    FIXED IND 2.7UH 8.5A 10.2MOHM SM
  • Delivery Services
2.7 µH Shielded Inductor 8.5 A 10.2mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CDEP105MENP-2R7PC
Material - Core Metal Composite
Inductance 2.7 µH
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 8.5 A
Current - Saturation (Isat) 14.4A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 10.2mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)