CDRH62NP-100MC
CDRH62NP-100MC
CDRH62NP-100MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CDRH62NP-100MC
  • Manufacturer
    Sumida America Components Inc.
  • Description
    FIXED IND 10UH 1.28A 170MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Unshielded Inductor 1.28 A 170mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CDRH62NP-100MC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH62
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.28 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)