CDRH62NP-101MC
CDRH62NP-101MC
CDRH62NP-101MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CDRH62NP-101MC
  • Manufacturer
    Sumida America Components Inc.
  • Description
    FIXED IND 100UH 390MA 1.5OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
100 µH Unshielded Inductor 390 mA 1.5Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CDRH62NP-101MC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH62
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 100 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 390 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)