CDRH64BNP-270MC-B
CDRH64BNP-270MC-B
CDRH64BNP-270MC-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CDRH64BNP-270MC-B
  • Description
    INDUCTOR
  • Delivery Services
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 820 mA 300mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CDRH64BNP-270MC-B
Series CDRH64B
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 27 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 820 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.244" L x 0.232" W (6.20mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)