CDRH64BNP-271MC-B
CDRH64BNP-271MC-B
CDRH64BNP-271MC-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CDRH64BNP-271MC-B
  • Manufacturer
    Sumida America Components Inc.
  • Description
    INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
270 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 260 mA 2.37Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CDRH64BNP-271MC-B
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH64B
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 270 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 260 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.37Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.244" L x 0.232" W (6.20mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)