CDSA36RR1W
Manufacturer
ChromeLEDDescription
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP
Datasheet
DatasheetPackage
10-DIP
Request for Quotation
CDSA36RR1W
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 10mA 0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm) 10-DIP
CDSA36RR1W
| Category | Optoelectronics - LED Character and Numeric - |
| Manufacturer | ChromeLED |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Number of Characters | 1 |
| Size / Dimension | 0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.36" (9.20mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Anode |
| Color | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Current - Test | 10mA |
| Millicandela Rating | 6.4mcd |
| Wavelength - Peak | - |
| Power Dissipation (Max) | 72mW |