CGA2B3X7R1E104K050EB
CGA2B3X7R1E104K050EB
CGA2B3X7R1E104K050EB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CGA2B3X7R1E104K050EB
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    AUTOMOTIVE GRADE,0402,X7R,25V,0.
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
CGA2B3X7R1E104K050EB
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series CGA
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)