CGA2B3X7R1E154M050BB
CGA2B3X7R1E154M050BB
CGA2B3X7R1E154M050BB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CGA2B3X7R1E154M050BB
  • Description
    CAP CER 0.15UF 25V X7R 0402
  • Delivery Services
0.15 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
CGA2B3X7R1E154M050BB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)