CGA2B3X8R1C473K050BE
CGA2B3X8R1C473K050BE
CGA2B3X8R1C473K050BE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CGA2B3X8R1C473K050BE
  • Description
    CAP CER 0.047UF 16V X8R 0402
  • Delivery Services
0.047 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
CGA2B3X8R1C473K050BE
Series CGA
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)