CH0402-50RGFPC
CH0402-50RGFPC
CH0402-50RGFPC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CH0402-50RGFPC
  • Delivery Services
50 Ohms ±2% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) RF, High Frequency Thin Film
Quick Inquiry
CH0402-50RGFPC
Series CH
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 50 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Composition Thin Film
Features RF, High Frequency
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm)