CH0402-50RGFPW
CH0402-50RGFPW
CH0402-50RGFPW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CH0402-50RGFPW
  • Manufacturer
    Vishay Sfernice
  • Description
    CH 0402 50U 2% P WP E
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
50 Ohms ±2% 0.3W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
CH0402-50RGFPW
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Vishay Sfernice
Series
Packaging Bulk
RoHS Status
Mfr Vishay Sfernice
Series CH
Resistance 50 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 0.3W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm)