CHT50C10002MLT
CHT50C10002MLT
CHT50C10002MLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHT50C10002MLT
  • Manufacturer
    CTS-Frequency Controls
  • Description
    XTAL OSC XO 100.0000MHZ HCMOS
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
100 MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
CHT50C10002MLT
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Series CHT50
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 100 MHz
Function Enable/Disable
Output HCMOS, TTL
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 40mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CHT50C10002MLT CHT50C10002MMT CHT50C10002MNT CHT50C10002PLT
Part Number CHT50C10002MLT CHT50C10002MMT CHT50C10002MNT CHT50C10002PLT
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description XTAL OSC XO 100.0000MHZ HCMOS XTAL OSC XO 100.0000MHZ HCMOS XTAL OSC XO 100.0000MHZ HCMOS XTAL OSC XO 100.0000MHZ HCMOS