CHV1210N1K0101JCT
CHV1210N1K0101JCT
CHV1210N1K0101JCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV1210N1K0101JCT
  • Description
    HVCAP1210 COG 100PF 5% 1KV
  • Package
    1210 (3225 Metric)
  • Delivery Services
100 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
CHV1210N1K0101JCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)