CHV1210N1K0102JCT
CHV1210N1K0102JCT
CHV1210N1K0102JCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHV1210N1K0102JCT
  • Description
    HVCAP1210 COG 1000PF 5% 1KV
  • Delivery Services
1000 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
CHV1210N1K0102JCT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.102" (2.60mm)