CL05B153KA5VPNC
CL05B153KA5VPNC
CL05B153KA5VPNC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL05B153KA5VPNC
  • Description
    CAP CER 0.015UF 25V X7R 0402
  • Delivery Services
0.015 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
CL05B153KA5VPNC
Series CL
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features General Purpose
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)