CL05B153KO5NNNC
CL05B153KO5NNNC
CL05B153KO5NNNC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL05B153KO5NNNC
  • Description
    CAP CER 0.015UF 16V X7R 0402
  • Delivery Services
0.015 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
CL05B153KO5NNNC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)