CL10A225KL8NNNC
CL10A225KL8NNNC
CL10A225KL8NNNC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL10A225KL8NNNC
  • Description
    CAP CER 2.2UF 35V X5R 0603
  • Delivery Services
2.2 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
CL10A225KL8NNNC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 35V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)