CL31C470JGFNNNE
CL31C470JGFNNNE
CL31C470JGFNNNE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL31C470JGFNNNE
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    CAP CER 47PF 500V C0G/NP0 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
47 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
CL31C470JGFNNNE
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series CL
Packaging Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)