CL55B105KBINNNE
CL55B105KBINNNE
CL55B105KBINNNE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL55B105KBINNNE
  • Manufacturer
    Samsung Electro-Mechanics
  • Description
    CAP CER 1UF 50V X7R 2220
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2220 (5750 Metric)
  • Delivery Services
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
CL55B105KBINNNE
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series CL
Packaging Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)