CL55B475KCJNNNE
CL55B475KCJNNNE
CL55B475KCJNNNE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CL55B475KCJNNNE
  • Description
    CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220
  • Delivery Services
4.7 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
CL55B475KCJNNNE
Series CL
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)