CPEX3231L-100MC
CPEX3231L-100MC
CPEX3231L-100MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CPEX3231L-100MC
  • Manufacturer
    CODACA
  • Description
    THT HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Vertical, 2 PC Pin
  • Delivery Services
10 µH Shielded Wirewound Inductor 55 A 1.06mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
Quick Inquiry
CPEX3231L-100MC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer CODACA
Series CPEX3231L
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core Metal Composite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 55 A
Current - Saturation (Isat) 79A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.06mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features Low Loss, Soft Saturation
Mounting Type Through Hole
Package / Case Vertical, 2 PC Pin
Supplier Device Package Vertical, 2 PC Pin
Size / Dimension 1.268" L x 1.240" W (32.20mm x 31.50mm)
Height - Seated (Max) 1.201" (30.50mm)