CPPC7-A7B6-11.0592TS
CPPC7-A7B6-11.0592TS
CPPC7-A7B6-11.0592TS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CPPC7-A7B6-11.0592TS
  • Description
    XTAL OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD
  • Delivery Services
11.0592 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
CPPC7-A7B6-11.0592TS
Manufacturer Cardinal Components Inc.
Series FIPO™ CPP
Type XO (Standard)
Frequency 11.0592 MHz
Function Enable/Disable
Output CMOS
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±100ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 45mA
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)