CRGH0805F511R
CRGH0805F511R
CRGH0805F511R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CRGH0805F511R
  • Manufacturer
    TE Connectivity Passive Product
  • Description
    RES 511 OHM 1% 1/3W 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
511 Ohms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
CRGH0805F511R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series CRGH, Neohm
Resistance 511 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)