CRGH0805F51K
CRGH0805F51K
CRGH0805F51K
  • Delivery Services
51 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
CRGH0805F51K
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Series CRGH, Neohm
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Resistance 51 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)