CS10S-24N-0-A
Manufacturer
EXCELSYS / Advanced EnergyDescription
AC/DC CONVERTER 24V 1000W
Request for Quotation
CS10S-24N-0-A
lmages are for reference only.CS10S-24N-0-A
AC/DC CONVERTER 24V 1000W
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
CS10S-24N-0-A
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | EXCELSYS / Advanced Energy |
| Series | CS1000 (1000W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 41.6 A |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Efficiency | 94% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 10.30" L x 5.00" W x 1.54" H (261.6mm x 127.0mm x 39.1mm) |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 1000W |