CSAB1040A-R56M
CSAB1040A-R56M
CSAB1040A-R56M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CSAB1040A-R56M
  • Description
    FIX IND 0.56UH 26.5A 2.0MOHM SMD
  • Delivery Services
560 nH Shielded Molded Inductor 26.5 A 2mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CSAB1040A-R56M
Material - Core Alloy Powder
Inductance 560 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 26.5 A
Current - Saturation (Isat) 33A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)