CSBX1809-330M
CSBX1809-330M
CSBX1809-330M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CSBX1809-330M
  • Manufacturer
    CODACA
  • Description
    SMD HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
33 µH Shielded Wirewound Inductor 8.5 A 23mOhm Max Nonstandard High Saturation
Quick Inquiry
CSBX1809-330M
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer CODACA
Series CSBX1809
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core Metal Composite
Inductance 33 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.5 A
Current - Saturation (Isat) 14A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 23mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features High Saturation
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.760" L x 0.717" W (19.30mm x 18.20mm)
Height - Seated (Max) 0.362" (9.20mm)