CSBX1809-3R6M
Manufacturer
CODACADescription
FIX IND 3.6UH 25A 2.60 MOHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
Request for Quotation
CSBX1809-3R6M
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
3.6 µH Shielded Wirewound Inductor 25 A 2.6mOhm Max Nonstandard
CSBX1809-3R6M
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | CODACA |
| Series | CSBX1809 |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Metal |
| Inductance | 3.6 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 25 A |
| Current - Saturation (Isat) | 43A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 2.6mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.760" L x 0.717" W (19.30mm x 18.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.362" (9.20mm) |