CSM1Z-A0B2C3-80-11.0592D18
CSM1Z-A0B2C3-80-11.0592D18
CSM1Z-A0B2C3-80-11.0592D18
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CSM1Z-A0B2C3-80-11.0592D18
  • Manufacturer
    Cardinal Components Inc.
  • Description
    CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    HC-49S
  • Delivery Services
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms HC-49S
Quick Inquiry
CSM1Z-A0B2C3-80-11.0592D18
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Cardinal Components Inc.
Series CSM1
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 11.0592 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case HC-49S
Size / Dimension 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF SMD CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD