CT-6EX203
Manufacturer
Nidec Components CorporationDescription
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Request for Quotation
CT-6EX203
lmages are for reference only.CT-6EX203
Delivery Services
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
CT-6EX203
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 20 kOhms |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Tolerance | ±10% |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Termination Style | PC Pins |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm) |