CT-6EX204
CT-6EX204
CT-6EX204
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CT-6EX204
  • Description
    TRIMMER 200KOHM 0.5W PC PIN SIDE
  • Delivery Services
200 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
CT-6EX204
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 200 kOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)