CVCO55BE-2560-2920
CVCO55BE-2560-2920
CVCO55BE-2560-2920
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55BE-2560-2920
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 2740MHZ 0-18V 12.7X12.7MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
2740MHz Center Frequency 0 V ~ 18 V Voltage Controlled Oscillator 0 ±3 dBm -10 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55BE-2560-2920
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CVCO55
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 2560 ~ 2920MHz
Frequency - Center 2740MHz
Voltage - Supply 8V
Tuning Voltage (VDC) 0 V ~ 18 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -10
Icc Max 35mA
Pushing (MHz/V) 0.5
Power (dBm) 0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -102
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.150" (3.81mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55BE-2560-2920 CVCO55BE-2560-2920 CVCO55BE-2560-3200 CVCO55BE-2560-3200
Part Number CVCO55BE-2560-2920 CVCO55BE-2560-2920 CVCO55BE-2560-3200 CVCO55BE-2560-3200
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 2740MHZ 0-18V 12.7X12.7MM VCO 2740MHZ 0-18V 12.7X12.7MM VCO 2880MHZ 0.5-18V 12.7X12.7MM VCO 2880MHZ 0.5-18V 12.7X12.7MM