CVCO55BE-2560-3200
CVCO55BE-2560-3200
CVCO55BE-2560-3200
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55BE-2560-3200
  • Description
    VCO 2880MHZ 0.5-18V 12.7X12.7MM
  • Delivery Services
2880MHz Center Frequency 0.5 V ~ 18 V Voltage Controlled Oscillator 5 ±5 dBm -25 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55BE-2560-3200
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 2560 ~ 3200MHz
Frequency - Center 2880MHz
Voltage - Supply 10V
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 18 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -25
Icc Max 25mA
Pushing (MHz/V) 5
Power (dBm) 5 ±5
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -90
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.150" (3.81mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55BE-2560-3200 CVCO55BE-2560-3200 CVCO55BE-2560-2920 CVCO55BE-2560-2920
Part Number CVCO55BE-2560-3200 CVCO55BE-2560-3200 CVCO55BE-2560-2920 CVCO55BE-2560-2920
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 2880MHZ 0.5-18V 12.7X12.7MM VCO 2880MHZ 0.5-18V 12.7X12.7MM VCO 2740MHZ 0-18V 12.7X12.7MM VCO 2740MHZ 0-18V 12.7X12.7MM