CVCO55CC-2545-2560
CVCO55CC-2545-2560
CVCO55CC-2545-2560
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55CC-2545-2560
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 2552.5MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
2552.5MHz Center Frequency 0.3 V ~ 4.7 V Voltage Controlled Oscillator 4.5 ±2.5 dBm -25 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55CC-2545-2560
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CVCO55
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 2545 ~ 2560MHz
Frequency - Center 2552.5MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.3 V ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -25
Icc Max 40mA
Pushing (MHz/V) 0.5
Power (dBm) 4.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -116
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.220" (5.59mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55CC-2545-2560 CVCO55CC-2545-2560 CVCO55CC-2542-2662 CVCO55CC-2542-2662
Part Number CVCO55CC-2545-2560 CVCO55CC-2545-2560 CVCO55CC-2542-2662 CVCO55CC-2542-2662
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 2552.5MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7 VCO 2552.5MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7 VCO 2602MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 2602MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM