DML-10-A-V-T-A
DML-10-A-V-T-A
DML-10-A-V-T-A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DML-10-A-V-T-A
  • Description
    CONN HEADER VERT 10POS 3MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 10 position 0.118" (3.00mm)
Quick Inquiry
DML-10-A-V-T-A
Series DML
Packaging Bag
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.118" (3.00mm)
Number of Positions 10
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.118" (3.00mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole
Termination Kinked Pin, Solder
Fastening Type Locking Ramp
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.390" (9.91mm)
Insulation Material Thermoplastic
Features Board Guide
Operating Temperature -45°C ~ 125°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Voltage Rating 250V
Mated Stacking Heights -
Contact Finish Thickness - Post -
Applications -
Base Product Number DML-10
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DML-10-A-V-T-A-BL DML-10-A-V-T-SMT-BL-PP-T/R DML-10-A-V-T-TSMT-T/R DML-10-A-H-T-A
Part Number DML-10-A-V-T-A-BL DML-10-A-V-T-SMT-BL-PP-T/R DML-10-A-V-T-TSMT-T/R DML-10-A-H-T-A
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN HEADER VERT 10POS 3MM CONN HEADER SMD 10POS 3MM CONN HEADER SMD 10POS 3MM CONN HEADER R/A 10POS 3MM