DML-10-A-H-T-A
DML-10-A-H-T-A
DML-10-A-H-T-A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DML-10-A-H-T-A
  • Manufacturer
    Adam Tech
  • Description
    CONN HEADER R/A 10POS 3MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.118" (3.00mm)
Quick Inquiry
DML-10-A-H-T-A
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Adam Tech
Series DML
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.118" (3.00mm)
Number of Positions 10
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Locking Ramp
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.270" (6.86mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Thermoplastic
Features Board Lock
Operating Temperature -
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Voltage Rating 250V
Mated Stacking Heights -
Contact Finish Thickness - Post -
Applications -
Base Product Number DML-10
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DML-10-A-H-T-A-SBL DML-10-A-H-T-A-TSMT-T/R DML-10-A-V-T-A DML-10-A-V-T-A-BL
Part Number DML-10-A-H-T-A-SBL DML-10-A-H-T-A-TSMT-T/R DML-10-A-V-T-A DML-10-A-V-T-A-BL
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN HEADER R/A 10POS 3MM CONN HEADER SMD R/A 10POS 3MM CONN HEADER VERT 10POS 3MM CONN HEADER VERT 10POS 3MM