DML-12-A-H-T-A-SBL
Manufacturer
Adam TechDescription
CONN HEADER R/A 12POS 3MM
Request for Quotation
DML-12-A-H-T-A-SBL
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.118" (3.00mm)
DML-12-A-H-T-A-SBL
| Series | DML |
| Packaging | Bulk |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.290" (7.37mm) |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Features | Board Lock |
| Operating Temperature | - |
| Voltage Rating | 250V |