DML-12-A-V-T-A
Manufacturer
Adam TechDescription
CONN HEADER VERT 12POS 3MM
Request for Quotation
DML-12-A-V-T-A
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole 12 position 0.118" (3.00mm)
DML-12-A-V-T-A
| Series | DML |
| Packaging | Bag |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.390" (9.91mm) |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Features | Board Guide |
| Operating Temperature | -45°C ~ 125°C |
| Voltage Rating | 250V |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Applications | - |
| Base Product Number | DML-12 |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | Adam Tech | Adam Tech | Adam Tech | Adam Tech |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN HEADER VERT 12POS 3MM | CONN HEADER SMD 12POS 3MM | CONN HEADER SMD 12POS 3MM | CONN HEADER R/A 12POS 3MM |