DML-12-A-V-T-TSMT-T/R
Manufacturer
Adam TechDescription
CONN HEADER SMD 12POS 3MM
Request for Quotation
DML-12-A-V-T-TSMT-T/R
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Surface Mount 12 position 0.118" (3.00mm)
DML-12-A-V-T-TSMT-T/R
| Series | DML |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | - |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.390" (9.91mm) |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Features | Solder Retention |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |