DPBW03G-15
DPBW03G-15
DPBW03G-15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DPBW03G-15
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-15V 3W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 100mA, 100mA 18V - 75V Input
Quick Inquiry
DPBW03G-15
Manufacturer MEAN WELL USA Inc.
Series DPBW03 (3W)
Packaging -
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 100mA, 100mA
Power (Watts) 3 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 83%
Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number DPBW03
Voltage - Isolation 1.5 kV