DPBW06G-15
DPBW06G-15
DPBW06G-15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DPBW06G-15
  • Manufacturer
    MEAN WELL USA Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-15V 6W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SIP Module, 7 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 200mA, 200mA 18V - 75V Input
Quick Inquiry
DPBW06G-15
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer MEAN WELL USA Inc.
Series DPBW06 (6W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 200mA, 200mA
Power (Watts) 6 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 88%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number DPBW06
Voltage - Isolation 1.5 kV