DPCI-154-1203G
DPCI-154-1203G
DPCI-154-1203G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DPCI-154-1203G
  • Manufacturer
    SL POWER / Advanced Energy
  • Description
    DC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 150W
  • Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 4 Output 5V 3.3V 12V -12V 25A, 20A, 5.5A, 500mA 72V Input
Quick Inquiry
DPCI-154-1203G
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - DC DC Converters -
Manufacturer SL POWER / Advanced Energy
Series DPCI (350W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 72V
Number of Outputs 4
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 3.3V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 -12V
Current - Output (Max) 25A, 20A, 5.5A, 500mA
Power (Watts) 150W
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 75%
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Mounting Type Compact PCI®
Size / Dimension 6.34" L x 1.59" W x 5.06" H (161.0mm x 40.4mm x 128.5mm)