DPCI-204-1203MG
Manufacturer
SL POWER / Advanced EnergyDescription
DC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W
Request for Quotation
DPCI-204-1203MG
lmages are for reference only.DPCI-204-1203MG
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 4 Output 5V 3.3V 12V -12V 25A, 25A, 5.5A, 500mA 72V Input
DPCI-204-1203MG
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - DC DC Converters - |
| Manufacturer | SL POWER / Advanced Energy |
| Series | DPCI (350W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Type | Enclosed |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Voltage - Input (Max) | 72V |
| Number of Outputs | 4 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | 3.3V |
| Voltage - Output 3 | 12V |
| Voltage - Output 4 | -12V |
| Current - Output (Max) | 25A, 25A, 5.5A, 500mA |
| Power (Watts) | 200W |
| Voltage - Isolation | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Efficiency | 75% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Mounting Type | Compact PCI® |
| Size / Dimension | 6.34" L x 1.59" W x 5.06" H (161.0mm x 40.4mm x 128.5mm) |