DPF60C200HB
DPF60C200HB
DPF60C200HB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DPF60C200HB
  • Manufacturer
    IXYS
  • Description
    DIODE ARRAY GP 200V 60A TO-247AD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-247-3
  • Delivery Services
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 60A Through Hole TO-247-3
Quick Inquiry
DPF60C200HB
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 60 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C