DRC26-50S03
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch ConnectorsDescription
PLG, 50P, BLK, N, 03
Request for Quotation
DRC26-50S03
lmages are for reference only.DRC26-50S03
PLG, 50P, BLK, N, 03
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
50 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.174" (4.42mm)
DRC26-50S03
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings |
| Manufacturer | TE Connectivity Deutsch Connectors |
| Series | DRC |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Plug |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 50 |
| Pitch | 0.174" (4.42mm) |
| Number of Rows | 5 |
| Row Spacing | 0.174" (4.42mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | - |
| Color | Black |
| Features | - |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN PLUG HSG 50POS | CONN PLUG HSG 50POS | CONN PLUG HSG 50POS | CONN PLUG HSG 50POS |