DS4E-M-DC1.5V
DS4E-M-DC1.5V
DS4E-M-DC1.5V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DS4E-M-DC1.5V
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 1.5V
  • Delivery Services
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Through Hole
Quick Inquiry
DS4E-M-DC1.5V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Signal Relays-Up to 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series DS
Packaging Tube
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 1.5VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 2 A
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching 500VA, 440W
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 1.05 VDC
Must Release Voltage 0.15 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Approval Agency CSA, UR
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Base Product Number DS4E-M
Coil Current 267 mA
Coil Resistance 5.6 Ohms