DS4E-M-DC24V
DS4E-M-DC24V
DS4E-M-DC24V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DS4E-M-DC24V
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V
Quick Inquiry
DS4E-M-DC24V
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 2 A
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching 500VA, 440W
Coil Type Non Latching
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Base Product Number DS4E-M
Coil Current 16.7 mA
Coil Resistance 1.44 kOhms